-->

Suo­ma­lai­nen val­mis­tuk­seen, maa­han­tuon­tiin ja tuk­ku­kaup­paan eri­kois­tu­nut per­hey­ri­tys Trans­me­ri Group valit­si vuon­na 2019 ISLET Grou­pin toteut­ta­maan SAP S/4HANA ‑inno­vaa­tio­han­ket­taan. Trans­me­rin digi­stra­te­gia jakau­tuu kah­teen pää­osioon: nykyis­ten pro­ses­sien paran­ta­mi­nen ja digi­ta­li­soin­ti, sekä uusien lii­ke­toi­min­ta­mah­dol­li­suuk­sien löy­tä­mi­nen. Kon­ser­ni kas­vaa yri­ty­sos­to­jen kaut­ta, joten myös tule­vai­suu­des­sa SAP:n alus­tan skaa­lau­tu­vuus on Trans­me­ril­le eri­tyi­sen tärkeää.

SAP S/4HANA on Azu­re ‑hank­keel­la Trans­me­ri halu­aa saa­vut­taa moder­nin tek­no­lo­gia-ark­ki­teh­tuu­rin, joka mah­dol­lis­taa digi­stra­te­gian toteu­tuk­sen ket­te­räs­ti ja uusim­mil­la tek­no­lo­gioil­la. Hank­keen ensim­mäi­ses­sä vai­hees­sa Trans­me­rin nykyi­nen SAP-toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­mä siir­ret­tiin Mic­ro­sof­tin Azu­re-pil­via­lus­tan pääl­le. Kon­ser­nin lii­ke­toi­min­na­noh­jaus pyö­rii nyt Azu­re-jul­ki­pil­via­lus­tas­sa ja koke­muk­set ovat olleet positiivisia.

Halusim­me kus­tan­nus­te­hok­kuut­ta, mut­ta myös mak­si­moi­da tule­vai­suu­den hyö­dyt. Trans­me­ril­la on Azu­res­sa ERP:in lisäk­si mui­ta­kin jär­jes­tel­miä. Pää­dyim­me Azu­reen, kos­ka teem­me tii­vis­tä yhteis­työ­tä SAP:n lisäk­si myös Mic­ro­sof­tin kans­sa ja SAP on Azu­re tukee hyvin digistrategiaamme.

Kim­mo Koho

Tie­to­hal­lin­to­joh­ta­ja, Trans­me­ri Group

Maa­il­man­laa­jui­ses­ti kat­sot­tu­na SAP-toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­miä on vie­ty ja yllä­pi­det­ty Azu­res­sa jo 10 vuo­den ajan, ja se onkin luon­nol­li­nen ensias­kel yri­tys­ten val­mis­tau­tu­mi­ses­sa SAP S/4HANA ‑siir­ty­mään. SAP:n ja Mic­ro­sof­tin yhtei­nen Embrace-ohjel­ma jul­kai­siin vuo­den 2019 lopus­sa ja se syven­tää SAP:n ja Mic­ro­sof­tin yhteis­työ­tä entisestään.

SAP panos­taa vah­vas­ti Mic­ro­soft-yhteis­työ­hön, jos­sa tavoit­tee­na on hel­pot­taa ja nopeut­taa asiak­kai­den siir­ty­mis­tä digi­taa­li­seen S/4­HA­NA-alus­taan ja samal­la Azu­reen siir­ty­mäl­lä asiak­kaat pys­ty­vät saa­vut­ta­maan kus­tan­nus­te­hok­kuut­ta hyö­dyn­tä­mäl­lä Azu­ren pil­vi­poh­jais­ta kapa­si­tet­tia SAP-toi­min­to­jen ajamisessa. 

Mari­ka Auramo

Mana­ging Direc­tor in the Nor­dic and Bal­tic Region, SAP

Mik­si SAP-asiak­kai­den kan­nat­taa vie­dä toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­män­sä Azureen? 

”Suu­rin hyö­ty asiak­kaal­le on, että he saa­vat SAP&Microsoft ‑yhteis­työn ansios­ta par­haat palat molem­mis­ta ja pys­ty­vät esim. käyt­tä­mään tuot­tei­ta ris­tiin. Asiak­kaam­me ovat myös huo­man­neet sel­keän paran­nuk­sen jär­jes­tel­män nopeu­des­sa ja vakau­des­sa. Mic­ro­soft inves­toi vuo­sit­tain mil­jar­din tie­to­tur­va­pal­ve­lui­hin eli asiak­kaat voi­vat olla rau­hal­li­sin mie­lin, kos­ka takaam­me jat­ku­vas­ti vii­mei­sim­mät tur­vas­tan­dar­dit”, ker­too Kari Aar­va­la, Mic­ro­sof­tin Direc­tor, SAP on Azure.

Maa­il­man­laa­jui­ses­ti yli puo­let SAP:in jul­ki­seen pil­veen vie­neis­tä asiak­kais­ta on vie­nyt SAP:n Azu­reen, ja suu­rin osa niis­tä, jot­ka eivät ole siir­ty­neet vie­lä jul­ki­seen pil­vi­pal­ve­luun, suun­nit­te­le­vat sitä. Azu­re on yli­voi­mai­ses­ti suu­rin pil­via­lus­ta eli maa­il­man­laa­jui­ses­ti osaa­mis­ta löy­tyy ja siir­ty­mä­pol­ku on hyvin koestettu.

Kari Aar­va­la

Direc­tor, SAP on Azu­re, Mic­ro­soft

”Olem­me Trans­me­ril­lä vah­vas­ti kes­kit­tä­mäs­sä kon­ser­ni­ta­sol­la ICT-puo­len asioi­ta pil­veen, joten toi­min­na­noh­jaus­jär­jes­tel­män siir­tä­mi­nen Azu­reen on luon­nol­li­nen osa pil­vi­siir­ty­määm­me. Syner­gioi­den lisäk­si Azu­re mah­dol­lis­taa mata­lal­la kyn­nyk­sel­lä eri­lai­sia kokei­lu­ja. Olen iloi­nen sii­tä, että Islet toteut­ti siir­ty­män aika­tau­lus­sa ja bud­je­tis­sa, ja jär­jes­tel­mä on toi­mi­nut hyvin käyt­töön­o­ton jäl­keen. Eri­tyi­ses­ti meil­lä oli kor­keat odo­tuk­set suo­ri­tus­ky­vyn, nopeu­den ja datan käy­tön osal­ta”, Kim­mo Koho kertoo.

Miten SAP-ympä­ris­töt vie­dään Mic­ro­soft Azureen?

Islet Group aut­taa asiak­kai­ta siir­ty­mä­pro­ses­sis­sa mal­lin­ta­mal­la lii­ke­toi­min­nan arvo­ket­ju­ja, refe­rens­siark­ki­teh­tuu­re­ja sekä rele­vant­te­ja pol­ku­ja siir­ty­mäl­le, ja luo­mal­la road mapin vali­tul­le polul­le koh­ti S/​4HANAa ja pil­veä. Islet tar­jo­aa best prac­ti­se ‑mal­le­ja ja työ­ka­lu­ja, joi­den avul­la löy­de­tään mah­dol­li­sim­man ris­ki­tön, help­po ja nopea tapa siir­tyä S/​4HANAan ja Azureen.

”Azu­re on ollut nyt pal­jon kes­kus­te­luis­sa SAP-asiak­kuuk­sis­sa eri­tyi­ses­ti sen skaa­lau­tu­vuu­den ja tehok­kuu­den näkö­kul­mis­ta. SAP-ympä­ris­tös­sä skaa­lau­tu­va Azu­re-alus­ta mah­dol­lis­taa monia asioi­ta, mm. SAP-ympä­ris­tö­jen jous­ta­van ja nopean pro­vi­sioin­nin tar­peen mukaan, uusien arvo­ket­ju­jen luon­nin sekä syvem­män SAP:n ja Mic­ro­sof­tin tek­no­lo­gioi­den hyö­dyn­tä­mi­sen koko­nai­sark­ki­teh­tuu­ris­sa. Isle­til­lä on vah­va osaa­mi­nen SAP:sta ja Mic­ro­soft Azu­res­ta, mikä on kriit­tis­tä SAP-lii­ke­toi­min­ta­jär­jes­tel­mien siir­tä­mi­ses­sä jul­ki­seen pil­vi­pal­ve­luun”, ker­too Tom­mi Luo­to, Islet Grou­pin tek­no­lo­gia­joh­ta­ja ja yksi omistajista.

Kat­so uuti­nen Mic­ro­sof­tin Pul­se-sivus­tol­la.

Lisä­tie­to­ja:

#Trans­me­ri #ISLETGroup #SAP #Mic­ro­soft #S4HANA #Mic­ro­sof­tAzu­re #Azu­re #ERP #clou­dERP

Like what you read? Sha­re this!