-->

Aikawa Fiber Tech­no­lo­gies (AFT) ja Islet Group ovat aloittaneet yhteis­työ­pro­jek­tin tavoit­tee­naan uudis­taa ja kehit­tää AFT:n IoT-datan käsit­te­lyä ja rapor­toin­tia. Isle­tin tii­mi loi AFT:lle moder­nin data- ja ana­ly­tiik­ka-alus­tan Mic­ro­soft Fabricin avul­la, sisäl­täen lait­teis­ta saa­ta­van IoT-datan reaa­liai­kai­sen rapor­toin­nin Mic­ro­soft Power BI:llä. 

AFT on maa­il­man­laa­jui­nen varao­sien, lait­tei­den ja rat­kai­su­jen toi­mit­ta­ja, joka pal­ve­lee asiak­kai­ta sellu‑, paperi‑, elin­tar­vi­ke- ja mine­raa­li­sek­to­reil­la. IoT:lla tar­koi­te­taan jär­jes­tel­miä, jot­ka perus­tu­vat tek­nis­ten lait­tei­den suo­rit­ta­maan auto­maat­ti­seen tie­don­siir­toon sekä kyseis­ten lait­tei­den etä­seu­ran­taan ja ‑ohjauk­seen inter­net-ver­kon kaut­ta. Oikean­lais­ten pro­ses­sien avul­la tämä tie­to saa­daan jalos­tet­tua hel­pos­ti hyö­dyn­net­tä­vään muo­toon, ja tie­to­ver­kon avul­la auto­maat­ti­nen, reaa­liai­kai­nen ana­ly­tiik­ka jär­jes­tä­mään val­ta­vaa tie­to­mas­saa käyt­tö­kel­poi­sik­si tun­nus­lu­vuik­si ja tilannekatsauksiksi.

Manu­aa­li­ses­ta rapor­toin­nis­ta skaa­lau­tu­vaan arkkitehtuuriin 

Ennen kehi­tys­pro­jek­tia AFT:n rapor­toin­ti perus­tui usei­ta manu­aa­li­sia vai­hei­ta sekä työ­ka­lu­ja vaa­ti­vaan pro­ses­siin. Myös rat­kai­sun skaa­lau­tu­vuus perus­tui manu­aa­li­seen työhön.

Isle­tin toteut­ta­mas­sa rat­kai­sus­sa huo­mioi­tiin nykyis­ten tar­pei­den lisäk­si mah­dol­li­set tule­vai­suu­den tar­peet ja laa­jen­net­ta­vuus. AFT:n data-alus­taa ja rapor­toin­tia laa­jen­ne­taan jat­kos­sa vai­heis­te­tus­ti tuo­mal­la dataa myös muis­ta ope­ra­tii­vi­sis­ta järjestelmistä.

Ark­ki­teh­tuu­ri toteu­tet­tiin alan stan­dar­dik­si muo­dos­tu­neil­la Lake­house ja Medal­lion ‑mal­leil­la, joi­ta tukee Mic­ro­soft Fabric.

Yhteis­työm­me AFT:n kans­sa on ollut erit­täin ins­pi­roi­vaa. Van­hal­la tek­nii­kal­la toteu­tet­tua datan hal­lin­ta­jär­jes­tel­mää paran­net­tiin nyky­ai­kai­sem­mal­la rat­kai­sul­la. Uuden data- ja ana­ly­tiik­ka-alus­tan avul­la AFT voi nyt hyö­dyn­tää IoT-datan poten­ti­aa­lin täy­si­mää­räi­ses­ti ja saa­da reaa­liai­kais­ta tie­toa, joka aut­taa hei­tä teke­mään parem­pia pää­tök­siä. Mic­ro­soft Fabric ‑tek­no­lo­gia mah­dol­lis­ti meil­le alus­tan luo­mi­sen, joka ei ainoas­taan täy­tä AFT:n nykyi­siä tar­pei­ta, vaan on myös laa­jen­net­ta­vis­sa tule­vai­suu­den tar­pei­ta var­ten. Tämä antaa AFT:lle mah­dol­li­suu­den skaa­la­ta ja kehit­tää toi­min­taa entis­tä jous­ta­vam­min. Olem­me iloi­sia voi­des­sam­me tukea AFT:n mat­kaa koh­ti data­ve­tois­ta liiketoimintaa.

Jan­ne Anttila

CBO, Data & ana­ly­tiik­ka, Islet Group

Datan trans­for­maa­tio Mic­ro­soft Fabricin avulla

Alus­tak­si rat­kai­sul­le vali­koi­tui uusi Mic­ro­soft Fabric ja rapor­toin­tiin luon­nol­li­ses­ti Power BI. Lisäk­si toteu­tet­tiin manu­aa­li­ses­ti syö­tet­tä­vien tie­to­jen yllä­pi­to rapor­teil­le upo­te­tuil­la PowerApps-visualisoinneilla.

Mic­ro­sof­tin uusi SaaS-poh­jai­nen ana­ly­tiik­ka-alus­ta Mic­ro­soft Fabric tar­jo­aa uuden­lai­sen alus­tan data-ark­ki­teh­tuu­rien raken­ta­mis­ta var­ten. Fabricin Data Engi­nee­ring ‑työ­kuor­man Spark Note­boo­keil­la toteu­tet­tiin datan trans­for­maa­tiot eri data­ker­ros­ten (bronze, sil­ver, gold) välil­lä. Data­ker­ros­ten datat tal­len­ne­taan Lake­housei­hin ja lin­ki­tyk­set nii­den välil­le toteu­tet­tiin Shorcu­tien avulla.

Power BI-rapor­teil­le upo­te­tuil­la Power Apps-sovel­luk­sil­la manu­aa­li­ses­ti syö­tet­tä­vät datat tal­len­ne­taan Fabric Ware­housen tau­lui­hin ja ne lii­tet­tiin Lake­houseen myös­kin Shortcu­tin avul­la. Shortcu­tien käy­tön myö­tä ei ole tar­vet­ta erik­seen siir­tää dataa pai­kas­ta toi­seen esim. Ware­houses­ta Lake­houseen. Power BI ‑rapor­tit käyt­tä­vät Fabricin uut­ta Direct Lake ‑yhteyt­tä, jon­ka joh­dos­ta rapor­teil­la on käy­tös­sä aina ajan­ta­sai­nen data, mukaan­lu­kien käyt­tä­jän Power App­sil­la syöt­tä­mät tie­dot. Kaik­ki data tal­len­ne­taan Fabricin One­La­keen ja datan ELT-pro­ses­si sekä sen val­von­ta on toteu­tet­tu Fabricin Data Factorylla.

Islet on täy­den pal­ve­lun toimittaja

Islet Group toi­mii AFT:n CSP-yhteis­työ­kump­pa­ni­na (Cloud Solu­tion Part­ner), mikä tar­koit­taa, että Islet toi­mit­taa kaik­ki tie­toa­lus­taan liit­ty­vät Fabric-tilauk­set sekä Power Apps ja Power BI ‑lisens­sit. Yhteis­työ käsit­tää tie­toa­lus­tan, rapor­toin­nin, ana­ly­tii­kan ja low-code sovel­lus­ten kehi­tyk­sen sekä koko­nais­rat­kai­sun ylläpidon.

Isle­tin asian­tun­ti­ja­tii­mi on luo­nut meil­le moder­nin ja tehok­kaan data- ja ana­ly­tiik­ka-alus­tan, joka mah­dol­lis­taa reaa­liai­kai­sen rapor­toin­nin. Isle­tin roo­li yhteis­työ­kump­pa­ni­na ja inno­va­tii­vi­nen lähes­ty­mis­ta­pa on ollut rat­kai­se­va tie­toa­lus­tan, rapor­toin­nin, ana­ly­tii­kan ja koko­nais­rat­kai­sun kehi­tyk­ses­sä sekä yllä­pi­dos­sa. Olem­me erit­täin tyy­ty­väi­siä yhteis­työ­höm­me Isle­tin kans­sa ja odo­tam­me innol­la jat­koa hei­dän kanssaan.

Timo Koi­vis­to

VP, Tech­no­lo­gy, AFT

- — - -

Aikawa Fiber Tech­no­lo­gies Oy on Suo­mes­sa toi­mi­va pape­rin- ja sel­lun­val­mis­tuk­sen lait­tei­siin eri­kois­tu­nut asian­tun­ti­jay­ri­tys, joka val­mis­taa ja toi­mit­taa varao­sia ja lait­tei­ta mas­san­kä­sit­te­lyyn, lajit­te­lu- ja jau­ha­tus­vai­hei­siin sekä pape­ri­ko­neen lyhyeen kier­toon. Olem­me osa glo­baa­lia AFT: tä, jol­la on val­mis­tusyk­si­köt Suo­men lisäk­si Kana­das­sa, Ete­lä-Koreas­sa, Bra­si­lias­sa ja Kii­nas­sa sekä myyn­nin edus­tus kaik­kial­la maa­il­mas­sa. AFT: n omis­taa japa­ni­lai­nen Aikawa Iron Works, joka on eri­kois­tu­nut pape­rin- ja sel­lun­val­mis­tuk­ses­sa tar­vit­ta­vien lait­tei­den valmistamiseen.

Tomi Mau­ko­nen
Myyn­ti­joh­ta­ja, Islet­ter
tomi.​maukonen@​isletgroup.​fi
+358 50 562 2952

#data #powe­rapps #power­BI #mic­ro­soft #fabric #dataen­gi­nee­ring #AFT #IoT

Like what you read? Sha­re this!